Nie sztuką jest pójść na plażę i się mocno opalić , musimy pamiętać także o skutkach ubocznych . Każdy dłuższy i bardziej intensywny kontakt ze słońcem przyspiesza starzenie się skóry i zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów skóry. Wiadomo , że są różne preparaty ochronne które zmniejszają ryzyko , ale one nie pomogą nam w pełni .
Przy wysokich temperaturach musisz przestrzegać kilku ważnych zasad :
- unikaj słońca między godziną 11-16 - ryzyko oparzeń skóry jest wówczas największe
- chroń oczy i skórę głowy stosując okulary przeciwsłoneczne (z filtrami UV), kapelusz, chustkę lub czapkę
- unikaj stosowania perfum i wód toaletowych tuż przed wyjściem na słońce – mogą działać uczulająco i wywoływać przebarwienia
- nie stosuj kremów ochronnych z zeszłego sezonu (oczywiście tych otwartych), nawet, gdy ich termin ważności jest jeszcze aktualny. Filtry przeciwsłoneczne pod wpływem czynników zewnętrznych bardzo szybko się utleniają, tracąc swoje właściwości ochronne
- krem ochronny nakładaj na całe ciało, ale szczególnie na wszystkie odsłonięte miejsca (także powieki, usta i uszy)
- aplikację preparatu powtarzaj wielokrotnie w ciągu dnia – pierwsza na 20 minut przed wyjściem na słońce, kolejne, co 2-3 godziny (szczególnie po każdej kąpieli)
- opalanie rozpocznij od najwyższych faktorów, by po kilku dniach ich wartość nieco obniżyć (kieruj się zawsze fototypem skóry)
- obserwuj wszystkie znamiona skórne u siebie i swojego dziecka. Wszelkie nieprawidłowości wymagają kontroli lekarskiej
Pamiętaj o wymienionych wyżej rzeczach by zapobiec oparzeniom :
Miałyście problemy ze skóra po opalaniu się, bądź macie jakieś
blizny lub przebarwienia na skórze ?
Świetny, uświadamiający post :) Ja używam wysokich filtrów i staram się nie przesadzać, raz w życiu byłam tak spalona jak na powyższym zdjęciu, ale bolałooo :) Teraz wolę po troszkę każdego dnia się opalać niż od razu na maxa by potem cierpieć :)
OdpowiedzUsuńZdjęcia są przerażające. Mam nadzieję, że uświadamiają tych, którzy lekceważą zasady zdrowego i bezpiecznego opalania.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
:)
żele chłodzące po opalaniu:) ale najlepszym sposobem jest zdrowu rozsądek i umiarkowane przebywanie na słońcu:)
OdpowiedzUsuńpost myslę że bardzo na czasie - ja staram się przestrzegać tych rad - już dawno nie zdarzyło się abym się spaliła, bądź miała jakiekolwiek problemy skórne związane z opalaniem :)
OdpowiedzUsuńJa opalam się bardzo opornie, dlatego na szczęście nigdy nie z tym nie przesadziłam :) Nie wiedziałam, że krem z filtrem należy stosować również na powieki :D
OdpowiedzUsuńNo dobre porady, ale nie zgodzę się, że między 11 a 16 należy aż tak bardzo unikać słońca- w tych godzinach jest ciepło, w tych godzinach się idzie na plażę. Najbardziej bym uważała między 12 a 14, ale nie odbierałabym sobie całego dnia "bo słońce" :D
OdpowiedzUsuńJa nie mówię żeby siedzieć w domu i nie wychodzić ;P . Można w tych godzinach normalnie funkcjonować , nie wszędzie przecież jest słońce ; )
UsuńStosuję zawsze do tych zasad, poza tym nie cierpię się opalać i zazwyczaj już po 15 minutach mam dość, więc nie ma mowy o poparzeniach ;)
OdpowiedzUsuńja mam taką cerę, że praktycznie nie widać na niej opaelnizny ;)
OdpowiedzUsuńdawno nie miałam poparzenia i cieszę się z tego. to nie tylko źle wygląda ale jest niekorzystne dla zdrowia przede wszystkim
OdpowiedzUsuńNooo przydatne info, ja ostatnio sobie nochal spaliłam :D i to w sumie przypadkowo, ale na wyjazd już obowiązkowo kupuję filtry:)
OdpowiedzUsuńzdjęcia przerażają. ja troszkę błędów popełniam, ale staram się nad tym zapanować:)
OdpowiedzUsuńbardzo dobry post ! sama popełniłam jeden błąd będąc we Włoszech - nie nałożyłam kremu z filtrem i o 13 godzinie chodziłam z koleżankami po plaży, nos miałam cały czerwony i w wypryskach :( także post bardzo przydatny :)
OdpowiedzUsuń